Factum List

04/11/2023 Arhitektura Komentari

10 neverovatnih činjenica o soliterima(neboderima)

10 neverovatnih činjenica o soliterima(neboderima)
10 neverovatnih činjenica o soliterima(neboderima)

U svetu arhitekture, soliteri predstavljaju čuda modernog inženjeringa i dizajna. Njihove visine i složenosti često ostavljaju ljude bez daha. Ovde ćemo istražiti 10 fascinantnih činjenica o ovim impozantnim građevinama koje sežu visoko u nebo. Od prvih definicija pojma ” soliteri” i prvog ikoničnog solitera u Chicagu do čuvenog Burj Khalife, najvišeg na svetu, otkrićemo istoriju, inženjering i rekordne visine ovih zgrada.

Takođe ćemo istražiti inovacije kao što su liftovi koji su omogućili vertikalnu ekspanziju, anti-potresne tehnologije i ideju o “vertikalnim gradovima” budućnosti. Soliteri nisu samo građevine, već simboli ljudske ambicije i napretka.

10 Pojam “Soliter”

Pojam “neboder ili soliter” prvi put se koristio kako bi opisao visoke zgrade 1883. godine, a potiče iz Sjedinjenih Američkih Država. Reč “skyscraper” doslovno prevedena znači “nebo-grebajući”. Ovaj izraz je postao popularan tokom gradnje visokih zgrada u SAD-u, označavajući monumentalne strukture koje doslovno dosežu ka nebu.

09 Prvi Skyscraper

Prvi soliter na svetu bio je “Chicago Home Insurance Building” izgrađen 1885. godine u Chicagu, SAD. Ova zgrada je značajna jer se smatra prvim koja je koristila čeličnu konstrukciju kako bi postigla veću visinu. Sa svojih 42 metra, iako bi se danas smatrala malom, predstavljala je revoluciju u građevinskoj industriji tog vremena

08 Burj Khalifa – Najviši na svetu

Burj Khalifa, lociran u Dubaiju, trenutno je najviši soliter na svetu. Sa impozantnom visinom od nevjerojatnih 828 metara (2,722 stope), Burj Khalifa nadmašuje sve druge građevine na planeti. Ovaj ogromni neboder nije samo tehničko čudo, već i ikona modernog dizajna i inženjeringa. Izgradnja Burj Khalife završena je 2010. godine i postala je globalni simbol prestiža i tehnološkog napretka.

07 Čelik kao “graditelj”

Čelik je postao ključan materijal u izgradnji solitera zbog svoje izuzetne čvrstoće i fleksibilnosti. Čelični okviri omogućavaju građevinarima da stvore visoke i vitke konstrukcije koje se lako mogu prilagoditi promenljivim opterećenjima i potresima. Čelik je takođe izdržljiv i otporan na koroziju, što ga čini idealnim za građevinske projekte koji trebaju da traju dugo. Kombinacija čelika i betona često se koristi u konstrukciji nebodera kako bi se postigla optimalna čvrstoća i stabilnost.

06 Prva upotreba lifta

U ranim danima izgradnje solitera, pristup vrhovima visokih zgrada bio je veliki izazov. Uvođenje liftova (elevatori) dramatično je promenio način na koji ljudi koriste i oblikuju ove građevine. Prvi liftovi bili su pokretani mehanički ili parnim pogonom, a kasnije su se razvili u moderne električne sisteme. Liftovi su omogućili brz i jednostavan pristup svim spratovima oblakodera, čime su promenili urbani život i način na koji gradovi rastu vertikalno.

05 Petronas Towers – Identifikacioni brojevi

Petronas Towers u Kuala Lumpuru, Malezija, su dva identična nebodera koja često izazivaju divljenje zbog svojeg impresivnog izgleda. Ono što ih čini još zanimljivijim je da su visoki tačno 452 metra (1.483 stope) svaki. Ovaj par nebodera takođe ima zajednički most između njih, poznat kao “Most između oblaka”, koji se nalazi na 170 metara iznad tla. Identifikacioni brojevi ovih nebodera su 88, što se smatra srećnim brojem u azijskoj kulturi, simbolizirajući bogatstvo i sreću.

04 Tajpej 101 – Anti-Potresna Tehnologija

Tajpej 101, neboder u Tajvanu, nije samo impresivan po svojoj visini, već i po svojoj inovativnoj tehnologiji zaštite od potresa. Kako bi se nosio s potresima koji su česti u toj regiji, Tajpej 101 koristi masivnu balansnu kuglu. Ova kugla teži oko 660 tonaa i smeštena je u vrhu zgrade. Tokom potresa, kugla se pomiče suprotno od kretanja zemlje, čime se održava ravnoteža i smanjuju potencijalni oštećenja na zgradi. Tajpej 101 je jedan od najsigurnijih nebodera na svetu kad je reč o zaštiti od potresa.

03 Empire State Building – Brza Izgradnja

Empire State Building u New Yorku je jedan od najprepoznatljivijih nebodera na svetu. Ono što ga čini još fascinantnijim jeste brzina izgradnje. Ova impozantna građevina, visoka 381 metar (1.250 stopa), izgrađena je za neverovatnih 410 dana tokom Velike depresije, od 1930. do 1931. godine. Brza izgradnja bila je moguća zahvaljujući izuzetnom planiranju, inovacijama u građevinskim tehnikama i velikom broju radnika koji su radili na projektu. Empire State Building ostao je najviši neboder na svetu sve do 1970. godine.

02 Vertikalni gradovi

Pojedini koncepti budućnosti predviđaju nebodere kao “vertikalne gradove” koji nisu samo mesta za rad i stanovanje, već i za samoodrživost. Ovi projektirani neboderi sadrže različite slojeve s namenskim funkcijama, uključujući stambene jedinice, komercijalne prostore, farme na krovovima za proizvodnju hrane, energetske izvore poput solarnih panela i vetroagregata, i druge infrastrukturne elemente. Ideja je stvoriti održive i ekološki prihvatljive celine unutar samih solitera.

01 Eko-Friendly soliteri

U svetu rastuće svesti o zaštiti životne sredine, mnogi novi neboderi se razvijaju s ciljem smanjenja ekološkog uticaja. Ovi “zeleni” soliteri koriste inovativne tehnologije i dizajn kako bi smanjili potrošnju energije, smanjili emisije štetnih gasova i povećali održivost. To može uključivati upotrebu obnovljivih izvora energije, kao što su solarni paneli i vetroagregati, energetski efikasne materijale, sisteme za sakupljanje i reciklažu vode, kao i druge održive inovacije. Primeri ovakvih nebodera uključuju One Bryant Park (Bank of America Tower) u New Yorku i The Bow u Calgaryju. Takvi projekti predstavljaju pionire u tranziciji ka održivijoj i ekološki odgovornijoj budućnosti građevinarstva.

Soliteri su mnogo više nego gradjevine od betona i čelika. Oni su simboli inovacije, ambicije i sposobnosti čovečanstva da doseže nove visine – bukvalno i figurativno. Njihova istorija je priča o napretku u inženjeringu i arhitekturi, a takođe i o načinu na koji su promenili naš način života i rada. Od prvih skromnih definicija “solitera” do futurističkih koncepata “vertikalnih gradova,” ove građevine ostavljaju nas zapanjenim i inspirisanim. Skyscraperi su ostavili neizbrisiv pečat na urbanoj arhitekturi i postali deo našeg kolektivnog nasleđa. Kroz njih, mi nastavljamo da ostvarujemo snove koji sežu iznad oblaka, podsećajući nas na moć ljudske mašte i izdržljivosti.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)