10 mitova i zabluda o elektronskim cigaretama
U poslednje vreme debata oko korišcenja i štetnosti elektronskih cigareta se zahuktava, dok vlade mnogih zemalja pokušavaju da regulišu ovo pitanje. Mnogo pogrešnih informacija se pojavljuje u medijima, nešto iz ne znanja, a nešto iz nameri da se zaplaše ljudi.
Evo nekih od najčešcih mitova vezanih za elektronske cigarete…
10. Mit: E-cigarete su štetnije od običnih cigareta
Ova činjenica nije tačna. Nezavisna istraživanja koja su sprovedena u Evropi pokazuju da su e-cigarete manje štetne od običnih cigara, a pušači mogu da osete pozitivne promene u svom zdravlju prelaskom na e-cigarete.
09. Mit: E-cigarete izazivaju vecu zavisnost kod pušača nego obične cigare
Ova činjenica nije tačna. Osoba koja koristi e-cigare nece osetiti vecu zavisnost nego običan pušači. Prema jednoj anketi e-cigare izazivaju manju zavisnost u odnosu na oboične cigare.
08. Mit: Pasivno pušenje je štetnije od e-cigara nego od običnih cigara
Ova činjenica nije tačna. Nova studija sprovedena u Roswell Park Cancer Institutu u New Yorku, pokazala je da dim iz e-cigarete sadrži manje nikotina, ali ne i ostalih toksina nego obične cigare. Prosečna koncentracija nikotina u dimu e-cigara je 10 puta manja nego u duvanskom dimu.
07. Mit: E-cigarete ne pomažu prilikom odvikavanja od pušenja
Iako obimne studije nisu sprovedene na efikasnost e-cigareta u odvikavanju od pušenje, nekoliko kliničkih ispitivanja ukazuje na to da su e-cigarete bolja alternative prilikom odvikavanja od pušenje nego flasteri ili žvake.
06. Mit: Proizvodjači E-cigareta pokušavaju da “navuku” i nepušače
Ova činjenica nije tačna. E-cigarete su proizvedene i namenjene pušačima. Milioni pušača je koriste kako bi smanjili svoju potrbu za običnim cigarama i služi kao alternative za sve one koji ne mogu da ostave pušenje ili nisu imali uspeha sa drugim metodama odvikavanja.
05. Mit: E-cigarete mogu da izazovu rak
Ova tvrdnja nije tačna. Na osnovu mnogih naučnih istraživanja, e-cigarete nemaju kancerogeni sadržaj i ne izazivaju rak. E-cigarete predstavljaju mnogo zdraviju alternative od običnih cigara.
04. Mit: Sve e-cigarete sadrže nikotin
Ova tvrdnja je tačna. E-cigarete sadže nikotin ali u manjem množstvu od običnih cigara… “Sam nikotin nije preterano štetan sastojak” – Profesor John Britton sa Kraljevkog koledža.
03. Mit: Duvanska industrija se protivi e-cigarama
Ova tvrdnja je tačna. Vecina svetskih proizvodjača cigara ne gleda na e-cigare sa velikim simpatijama. U principu moglo bi se reci da imaju veci strah od e-cigara nego od mnogih ograničenja kojm se vlade mnogih zemalja bore protiv pušača.
02. Mit: Kad bi svi pučaři prečli na e-cigare spasili bi se milioni života
Ova tvrdnja je tačna. Ako bi svi pušači u Velikoj Britaniji prestali da puše i prešli na e-cigare, spasilo bi se 5 miliona života, kaže Profesor John Britton .
01. Mit: E-cigarete ce jednog dana potisnuti klasične cigare
Ova tvrdnja je vrlo moguca. U prethodnoj godini proizvodjači e-cigara su napravili promet od 1.7 milijardi dolara. 1 od 5 pušača je prešao na e-cigare, pa se predpostavlja da ce u narednih 10 godina biti više onih koji puše e-cigare od klasičnih pušača.
BONUS
- Godišnji rast tržišta: Tržište elektronskih cigareta beleži godišnji rast od oko 23,8% od 2019. do 2025. godine.
- Rasprostranjenost upotrebe: Oko 55 miliona ljudi širom sveta koristi elektronske cigarete u 2021. godini.
- Demografija korisnika: Većina korisnika elektronskih cigareta su mladi odrasli između 18 i 24 godine.
- Smanjenje duvanskog dima: Istraživanja pokazuju da elektronske cigarete proizvode oko 95% manje štetnih hemikalija u poređenju sa tradicionalnim cigaretama.
- Ekološki uticaj: Procenjuje se da je oko 2 milijarde odbačenih elektronskih cigareta završilo na deponijama u 2020. godini.
- Ekonomski uticaj: Globalno tržište elektronskih cigareta procenjeno je na više od 15 milijardi dolara u 2020. godini.
Odgovori