10 najgorih zatvora u SAD
Sjedinjene Američke Države su postojbina nekih od najozloglašenijih i najsigurnijih zatvora na svetu. Od izolovanog ostrva Alcatraz do strogo obezbeđenog ADX Florence, ovi zatvori predstavljaju mesta ekstremne sigurnosti i izolacije. U nastavku ćemo istražiti deset najopasnijih zatvora u SAD, otkrivajući njihovu istoriju, kapacitet i neke jedinstvene činjenice koje ih čine poznatim.
10 Leavenworth Federal Penitentiary
- Lokacija: Kanzas
- Datum izgradnje: 1903.
- Kapacitet: oko 1,900 zatvorenika
Leavenworth Federal Penitentiary, kao jedan od najstarijih federalnih zatvora u SAD, ima bogatu i kompleksnu istoriju. Zatvor je postao poznat po tome što je držao neke od najpoznatijih kriminalaca u američkoj istoriji, uključujući mafijaške bosove, poznate pljačkaše banaka i špijune.
Zatvor je projektovan u stilu “panoptikona”, omogućavajući stražarima da nadgledaju veliki broj zatvorenika sa centralne lokacije, što je za to vreme bilo revolucionarno u dizajnu zatvorskih objekata. Leavenworth je takođe bio svedok brojnih zatvorskih pobuna i begova, što je dodatno doprinelo njegovoj reputaciji kao jednog od najstrožijih zatvora u SAD.
Uprkos svojoj strogosti, zatvor je implementirao razne programe obrazovanja i profesionalnog usavršavanja za zatvorenike, pokušavajući da doprinese njihovoj rehabilitaciji i pripremi za život nakon izdržane kazne.
09 Pelican Bay State Prison
- Lokacija: Kalifornija
- Datum izgradnje: 1989.
- Kapacitet: oko 2,400 zatvorenika
Pelican Bay State Prison je poznat po svom Security Housing Unit (SHU), gde se drže neki od najopasnijih zatvorenika u izolaciji. Zatvor je dizajniran da smesti najteže kriminalce, uključujući vođe bandi i one koji su počinili ekstremne zločine. Uslovi u SHU su često predmet kritika od strane organizacija za ljudska prava zbog ekstremne izolacije i uticaja na mentalno zdravlje zatvorenika. Pelican Bay je bio centar brojnih sudskih slučajeva i protesta koji su se bavili uslovima u zatvoru i primrne izolacije kao kaznene mere.
08 Sing Sing
- Lokacija: Njujork
- Datum izgradnje: 1826.
- Kapacitet: oko 1,700 zatvorenika
Sing Sing, smešten u Ossiningu, Njujork, jedan je od najpoznatijih zatvora u svetu zbog svoje bogate istorije i pojavljivanja u mnogobrojnim knjigama. Zatvor je postao sinonim za smrtnu kaznu u SAD, s obzirom da je preko 600 ljudi pogubljeno na električnoj stolici u periodu od 1891. do 1963. godine.
Sing Sing je takođe bio mesto brojnih reformi zatvorskog sistema, uključujući uvođenje obrazovnih programa za zatvorenike. Pored svoje mračne istorije, zatvor je poznat i po kulturnim događajima, uključujući koncerte i predstave koje su organizovane za zatvorenike.
07 Attica Correctional Facility
-
- Lokacija: Njujork
- Datum izgradnje: 1931.
- Kapacitet: oko 2,200 zatvorenika
Attica Correctional Facility je poznat po pobuni zatvorenika 1971. godine, koja je bila jedan od najsmrtonosnijih sukoba u istoriji američkih zatvora, sa 43 smrtna slučaja, uključujući zatvorenike i osoblje. Pobuna je izazvala pažnju cele nacije na užasne uslove u zatvorima i nehumano postupanje prema zatvorenicima.
Nakon pobune, usledile su brojne reforme u upravljanju zatvorima širom zemlje. Attica i dalje ostaje jedan od najpoznatijih visokosigurnosnih zatvora u SAD, sa strogo kontrolisanim okruženjem i različitim programima usmerenim na rehabilitaciju i obrazovanje zatvorenika. Zatvor nastavlja da bude središte debata o pravdi, rehabilitaciji i uslovima u američkom kaznenom sistemu.
06 Folsom State Prison
-
- Lokacija: Kalifornija
- Datum izgradnje: 1880.
- Kapacitet: oko 2,800 zatvorenika
Folsom State Prison je drugi najstariji zatvor u Kaliforniji i jedan od prvih zatvora u SAD koji je imao električnu energiju. Zatvor je poznat po svojoj strogosti tokom istorije, uključujući brojne pobune i poznate zatvorenike. Folsom je takođe proslavljen zahvaljujući Johnnyju Cashu, koji je tamo održao koncert 1968. godine, što je zabeleženo u jednom od njegovih najpoznatijih albuma, “At Folsom Prison”.
Zatvor nudi razne obrazovne i profesionalne programe za zatvorenike, uključujući radionice za zanatski rad i muziku. Folsom je takođe poznat po svom živopisnom muralu koji krasi zidove zatvora, stvarajući jedinstven vizualni identitet u inače strogoj zatvorskoj sredini.
05 Louisiana State Penitentiary
-
- Lokacija: Luizijana
- Datum izgradnje: 1835.
- Kapacitet: oko 6,300 zatvorenika
Poznat kao “Angola”, ovaj zatvor je najveći visokosigurnosni zatvor u SAD. Nalazi se na bivšoj plantaži pamuka, i ime je dobio po zemlji porekla mnogih robova koji su radili na plantaži. Angola je poznat po svojoj izuzetno strogoj disciplini i teškim uslovima života. Većina zatvorenika služi doživotne kazne, a mnogi od njih rade na poljoprivrednim poslovima zatvora, što je često kritikovano kao moderni oblik ropstva.
U zatvoru se takođe organizuje rodeo i muzički festivali, koji se održavaju dva puta godišnje i privlače veliki broj posetilaca. Uprkos nekim programima obrazovanja i rehabilitacije, Angola ostaje simbol surovih kaznenih metoda i pitanja oko pravde i humanosti u američkom kaznenom sistemu.
04 Rikers Island
-
- Lokacija: Njujork
- Datum izgradnje: 1932.
- Kapacitet: oko 10,000 zatvorenika
Rikers Island je jedan od najvećih zatvorskih kompleksa na svetu, često kritikovan zbog svojih loših uslova i visokog nivoa nasilja i zlostavljanja. Zatvor se sastoji od deset različitih objekata izmedju čijih zidiva je širok spektar zatvorenika, od onih koji čekaju suđenje do onih koji izdržavaju kratkoročne kazne. Rikers je postao simbol problema u američkom kaznenom sistemu, uključujući prenatrpanost, nedostatak adekvatne mentalne zdravstvene zaštite i sistemsku brutalnost.
Kroz godine, bilo je mnogo poziva za zatvaranje Rikers Islanda, a grad Njujork je najavio planove za njegovo zatvaranje i zamenu manjim, decentralizovanim zatvorskim objektima do 2026. godine.
03 San Quentin
-
- Lokacija: Kalifornija
- Datum izgradnje: 1852.
- Kapacitet: oko 3,800 zatvorenika
San Quentin je najstariji zatvor u Kaliforniji i jedini u državi koji ima ćeliju smrti za muške zatvorenike. Poznat je po svojoj istoriji i ulozi u američkom kaznenom sistemu. Zatvor je dom mnogim poznatim kriminalcima i smatra se jednim od najozloglašenijih zatvorskih kompleksa u SAD.
San Quentin je takođe poznat po svojim programima obrazovanja i rehabilitacije, uključujući projekte umetničkog izražavanja, obrazovanja i profesionalnog usavršavanja. Unutar zidina ovog zatvora nalazi se i jedna od najaktivnijih organizacija za prava zatvorenika u SAD. Ipak, uslovi u zatvoru su često bili predmet kritika, a pitanja prenatrpanosti i zdravstvene zaštite zatvorenika ostaju ključni izazovi.
02 ADX Florence
-
- Lokacija: Kolorado
- Datum izgradnje: 1994.
- Kapacitet: oko 400 zatvorenika
ADX Florence, poznat kao “Supermax”, je najsigurniji federalni zatvor u Sjedinjenim Američkim Državama. Dizajniran je da bude potpuno neosvojiv, sa ekstremnim merama sigurnosti i stalnim nadzorom.
Zatvorenici u ADX Florence su uglavnom oni koji su izvršili teške zločine ili su smatrani visokorizičnim, uključujući teroriste, šefove narko-kartela, i zloglasne serijske ubice. Većina zatvorenika u ADX-u provodi 23 sata dnevno u pojedinačnim ćelijama, koje su dizajnirane da smanje fizički kontakt i komunikaciju među zatvorenicima. Ovaj zatvor je često opisan kao mesto gde se nalaze “najgori od najgorih” zatvorenika.
01 Alcatraz
-
- Lokacija: Kalifornija
- Datum izgradnje: 1934.
- Kapacitet: oko 260 zatvorenika
Alcatraz, često nazivan “The Rock”, bio je jedan od najozloglašenijih zatvora u SAD. Smešten na ostrvu u zalivu San Franciska, ovaj zatvor bio je dom najopasnijih i najpoznatijih kriminalaca, uključujući Al Caponea i Roberta Strouda, poznatog kao “Birdman of Alcatraz”.
Zbog svoje izolovane lokacije i hladnih, jakih struja zaliva, smatran je praktično neosvojivim. Međutim, 1962. godine dogodilo se čuveno begstvo iz Alcatraza, koji i danas ostaje obavijen misterijom. Zatvor je zatvoren 1963. godine zbog visokih operativnih troškova i pogoršanja infrastrukture.
Kroz ovaj pregled deset najopasnijih zatvora u Sjedinjenim Američkim Državama, dobili smo uvid u različite aspekte kaznenog sistema koji su oblikovali američku pravosudnu istoriju. Od Alcatraza, koji je postao simbol neosvojivosti, do modernog ADX Florence, ovi zatvori predstavljaju kako tehnički napredak, tako i kontinuirane izazove u tretmanu zatvorenika. Njihova istorija i postojanje podsećaju nas na složenost pitanja pravde, sigurnosti i humanosti unutar zatvorskog sistema.
Odgovori