Factum List

31/01/2024 Priroda Komentari

10 najvecih nacionalnih parkova na svetu

10 najvecih nacionalnih parkova na celom svetu
10 najvecih nacionalnih parkova na celom svetu

Nacionalni parkovi širom sveta predstavljaju ne samo prirodne lepote i utočište za divlji svet, već i dragocene oaze biodiverziteta i očuvanja prirode. Od prostranstava Severoistočnog Grenlanda do čarobnih pejzaža Jiuzhaigoua u Kini, ovi parkovi su dom nekim od najizuzetnijih vrsta i ekosistema na planeti.

U ovom postu, istražićemo deset najvećih nacionalnih parkova na svetu, ističući njihovu veličinu, jedinstvenu faunu i floru, i neprocenjive napore koji se ulažu u očuvanje prirodnog nasleđa za buduće generacije.

10 Nacionalni park Jiuzhaigou (Kina)

Površina – 720 km²

Nacionalni park Jiuzhaigou u Kini, sa svojih 720 kvadratnih kilometara, je poznat po svojim bajkovitim pejzažima, uključujući kristalno čiste jezere, vodopade i šarene šume. Park je dom za mnoge ugrožene vrste, kao što su panda medvedi i zlatni majmuni. Jiuzhaigou je primer očuvanja kineske prirodne lepote i biodiverziteta.

 

10 Nacionalni park Jiuzhaigou
10 Nacionalni park Jiuzhaigou

09 Nacionalni park Great Barrier Reef (Australija)

Površina – 344.400 km²

Nacionalni park Great Barrier Reef pokriva 344.400 kvadratnih kilometara i predstavlja najveći sistem koralnih grebena na svetu. Ovaj podvodni park je dom za hiljade vrsta morskih životinja, uključujući raznovrsne vrste riba, kornjača i kitova. Park je ključan u globalnim naporima za očuvanje morskih ekosistema i suočavanja sa izazovima kao što su klimatske promene i zagađenje mora.

Nacionalni park Great Barrier Reef
Nacionalni park Great Barrier Reef

08 Nacionalni park Banff (Kanada)

Površina – 6.641 km²

Banff, najstariji nacionalni park u Kanadi, prostire se na 6.641 kvadratnih kilometara. Ovaj park, smešten u srcu Stenovitih planina, poznat je po svojim zadivljujućim planinskim pejzažima, kristalno čistim jezerima i bogatom divljim životom, uključujući jelene, losove i crne medvede.

Nacionalni park Banff
Nacionalni park Banff

07 Nacionalni park Kruger (Južna Afrika)

Površina – 19.485 km²

Kruger park, koji zauzima površinu od 19.485 kvadratnih kilometara, je jedan od najpoznatijih safari destinacija na svetu. Ovaj park je dom za ‘Velikih pet’ (lav, slon, bizon, leopard, nosorog) i brojne druge vrste divljih životinja i ptica. Kruger je takođe poznat po svojim arheološkim nalazištima i naporima u očuvanju afričkog divljeg sveta.

Nacionalni-park-Kruger
Nacionalni-park-Kruger

06 Nacionalni park Yellowstone (SAD)

Površina – 8.983 km²

Yellowstone, prvi nacionalni park na svetu, prostire se na 8.983 kvadratnih kilometara. Poznat po geotermalnim čudima, uključujući gejzire i termalne izvore, park je takođe dom za veliki broj divljih životinja, uključujući vukove, bivole i medvede grizlije.

Nacionalni park Yellowstone (SAD)
Nacionalni park Yellowstone (SAD)

05 Nacionalni park Namib-Naukluft (Namibija)

Površina – 49.768 km²

Nacionalni park Namib-Naukluft, sa svojih 49.768 kvadratnih kilometara, je jedan od najvećih u Africi. Karakterišu ga dramatični pejzaži, uključujući najviše dine na svetu i retke vrste kao što su namibijski konji. Park je ključan za razumevanje pustinjskih ekosistema i očuvanje njihove jedinstvene biodiverziteta.

Nacionalni park Namib-Naukluft (Namibija)
Nacionalni park Namib-Naukluft (Namibija)

04 Nacionalni park Wood Buffalo (Kanada)

Površina – 44.807 km²

Nacionalni park Wood Buffalo, najveći nacionalni park u Kanadi, prostire se na 44.807 kvadratnih kilometara. Poznat je kao dom najvećeg stada divljih bizona na svetu i stanište je ugrožene vrste ptica, koja tu dolazi na gnežđenje. Park je takođe važan za očuvanje mokradnih područja i borealnih šuma.

Nacionalni park Wood Buffalo
Nacionalni park Wood Buffalo

03 Nacionalni park Kavango-Zambezi Transfrontier (Južna Afrika, Bocvana, Zimbabve, Zambija, Namibija)

Površina – 520.000 km²

Ovaj transgranični park, koji pokriva 520.000 kvadratnih kilometara, predstavlja jedinstveno stanište za afričku divlju faunu, uključujući lavove, slonove i nosoroge. Park je primer međunarodne saradnje u cilju očuvanja biodiverziteta i omogućava migraciju divljih životinja preko nacionalnih granica.

Nacionalni park Kavango-Zambezi Transfrontier
Nacionalni park Kavango-Zambezi Transfrontier

02 Nacionalni park Tasmanijska pustinja (Australija)

Površina – 647.000 km²

Nacionalni park Tasmanijska pustinja, sa površinom od oko 647.000 kvadratnih kilometara, je drugi po veličini na svetu. Ovaj park je poznat po svojoj biodiverzitetnosti, uključujući endemske vrste poput tasmanijskog đavola i raznih vrsta kengura. Park obuhvata raznolike pejzaže, od planinskih lanaca do šumovitih dolina, i igra ključnu ulogu u očuvanju australijske divlje prirode.

Nacionalni park Tasmanijska pustinja
Nacionalni park Tasmanijska pustinja

01 Nacionalni park Severoistočni Grenland (Grenland)

Površina – 972.000 km²

Nacionalni park Severoistočni Grenland je najveći nacionalni park na svetu, prostire se na neverovatnih 972.000 kvadratnih kilometara. Ovaj ogromni park je dom za brojne ugrožene vrste, uključujući polarne medvede i grenlandske ajkule. Uprkos ekstremnim klimatskim uslovima, park je bogat različitim staništima, od ledenih pokrivača do tundre. Posebno je značajan za naučna istraživanja o klimatskim promenama i očuvanje arktičkih ekosistema.

Nacionalni park Severoistočni Grenland (Grenland)
Nacionalni park Severoistočni Grenland (Grenland)

Kroz ovo putovanje, najvećim nacionalnim parkovima sveta, videli smo raznolikost i veličanstvo prirode u njenom najčistijem obliku. Od neumoljivih terena Grenlanda do tajanstvenih dubina Velikog koralnog grebena, svaki park priča jedinstvenu priču o biodiverzitetu, prirodnoj lepoti i značaju očuvanja.

Ovi parkovi su ne samo prirodni dragulji, već i ključni akteri u globalnoj borbi protiv klimatskih promena i gubitka staništa. Njihovo postojanje podseća nas na odgovornost koju imamo prema našoj planeti i potrebu da štitimo ova nezamenljiva blaga za generacije koje dolaze.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)