Factum List

10/12/2023 Sport Komentari

10 nesvakidašnjih rekorda u atletici

10 nesvakidašnjih rekorda u atletici
10 nesvakidašnjih rekorda u atletici

U svetu atletike, gde se granice ljudskih sposobnosti neprestano pomeraju, postoje neki rekordi koji izlaze iz okvira uobičajenih očekivanja. Ovde istražujemo deset neverovatnih dostignuća u atletici, od izuzetno dugotrajnih svetskih rekorda do neobičnih i jedinstvenih podviga.

10 Najveći broj maratona uzastopnih dana

Japanski maratonac, Akinori Kusuda, ostvario je podvig bez presedana trčeći čak 52 maratona u 52 uzastopna dana u svojoj 65-oj godini. Ova neverovatna serija maratona nije samo fizički izazov, već i mentalni test izdržljivosti. Kusuda je pokazao izvanrednu posvećenost i volju, istovremeno nadmašujući granice tela i uma, postavljajući standard u svetu dugoprugaškog trčanja.

Akinori Kusuda
Akinori Kusuda

09 Najveći broj uzastopnih osvojenih zlatnih medalja u skoku u vis

Javier Sotomayor, kubanski skakač u vis, zauvek će ostati urezan u istoriju atletike postavši nosilac rekorda sa neverovatnih 27 uzastopnih pobeda na međunarodnim takmičenjima u skoku u vis. Njegova nadmoćnost i konzistentnost u ovoj disciplini tokom godinu dana izdvojile su ga kao nezamenljivu figuru u svetu skakanja u vis.

Javier Sotomayor
Javier Sotomayor

08 Najdulje trčanje na traci za trčanje u 24 sata

Nemac Florian Neuschwander postao je heroj u trčanju na traci za trčanje, pretrčavši neverovatnih 261.18 kilometara u roku od samo 24 sata. Ovaj podvig ne samo da je zahtevao fizičku snagu, već je predstavljao i izuzetan izazov za mentalnu izdržljivost, pokazujući da granice izdržljivosti neprestano mogu biti prevaziđene.

Florian Neuschwander
Florian Neuschwander

07 Najbrže pretrčanih 100 metara unazad

Spanski atletičar Christian Roberto López Rodríguez zadivio je svet postavivši rekord u brzini trčanja unazad, pretrčavši 100 metara za samo 13.17 sekundi. Ovaj atketicar je drzalac jos jednog kurioznog rekorda. Naime njemu je pošlo za rukom da istrči svetski record na 100 metara na štiklama u vrmenu od 12,82. Christian Roberto je svojom performansom pokazao da atletski talenat može pronalaziti izražaj i u neobičnim formama takmičenja.

Christian Roberto López Rodríguez
Christian Roberto López Rodríguez

06 Najveći broj preskočenih prepona u minutu

Kipruto Yego, talentovani kenijski atletičar, zapanjio je svet postavljajući rekord u preskakanju prepona – neverovatnih 64 preskoka u samo jednoj minuti. Njegova brzina, preciznost i izuzetna atletska sprema došli su do izražaja dok je elegantno i besprekorno prolazio kroz prepreke u ritmu koji je zadivio svet atletike. Ovaj podvig ne samo da ističe njegovu fizičku izdržljivost, već i tehničku besprekornost u obavljanju ove zahtevne discipline. Kipruto Yego postavlja nove standarde u brzini i spretnosti u preponskom trčanju, ostavljajući gledaoce u čudu i divljenju.

Kipruto Yego
Kipruto Yego

05 Najviše Olimpijskih Zlatnih Medalja

Paavo Nurmi, finska legenda atletike, ostvario je impresivan podvig osvajanjem ukupno 9 zlatnih I 3 srebrne medalje na Olimpijadama u periodu od 1920. do 1928. godine. Nurmi, poznat kao “Leteći Finac”, dominirao je trkama na duge staze, osvajajući zlato u disciplinama kao što su 1500 metara, 5000 metara i trka preko prepona. Njegova neosporna dominacija u srednjoj i dugoj distanci tokom više Olimpijskih igara čini ga jednim od najvećih atletičara u istoriji, ostavljajući neizbrisiv trag u svetu atletike.

Paavo Nurmi
Paavo Nurmi

04 Trčanje na visini od 4.000 metara bez pomoći kiseonika

Lucia Ramirez, peruanska atletičarka, postavila je jedinstven i hrabar rekord trčeći maraton na neverovatnoj nadmorskoj visini od 4.000 metara, sve to bez pomoći dodatnog kiseonika. Ovaj podvig je ne samo testira njenu izdržljivost, već i postavlja novi standard u atletici na velikim nadmorskim visinama.

Na visinama od 4.000 metara, gde je atmosferski pritisak značajno niži, snabdevanje organizma kiseonikom postaje izazov. Ramirez je morala savladati redovne izazove maratona, ali i suočiti se s nedostatkom kiseonika, što je dodatno opterećenje za telo.

Lucia Ramirez
Lucia Ramirez

03 Rekord u maratonu: Eliud Kipchoge

Kenijac Eliud Kipchoge postao je ikona trčanja maratona kada je, na “INEOS Challenge”, postavio neverovatan svetski rekord trčeći maraton ispod dva sata. Kipchoge je prešao 42.195 kilometara za impresivnih 1 sat, 59 minuta i 40 sekundi. Ovaj podvig ostvaren je 12. oktobra 2019. u Beču, Austrija. Iako ovaj rezultat nije priznat kao službeni rekord zbog specifičnih uslova i pomoći koja mu je pružena, njegovo neverovatno dostignuće ostaje inspiracija i jedinstvena pojava u svetu atletike.

Eliud Kipchoge
Eliud Kipchoge

02 Najduže trčanje bez pauze: Yiannis Kouros

Grčki ultramaratonac Yiannis Kouros ostvario je neverovatan rekord u trčanju. 1997. godine, Kouros je trčao čak 303 milje (487.7 km) u roku od 24 sata, čime je postavio rekord za najduže trčanje bez pauze. Ovaj podvig ostaje jednim od najimpresivnijih u svetu ultra dugih utrka, svedočeći o neverovatnoj izdržljivosti i mentalnoj snazi ovog atletičara. Kouros je postao legenda u svetu ultramaratona, a njegov rekord ostaje neoboren do danasnjih dana.

Yiannis Kouros
Yiannis Kouros

01 Najbrži maraton na prostoru Antarktika

Britanski maratonac Tommy Rivers Puzey nije samo trčao maraton na Antarktiku, već je i postao najbrži čovek na tom ledenom kontinentu. Ovo izuzetno teško takmičenje podrazumeva trčanje u ekstremnim uslovima, s niskim temperaturama, jakim vetrovima i nestabilnim terenom. Rivers Puzey je svojim neumornim trudom i snagom volje postavio rekord od 3 sata, 34 minuta i 56 sekundi, ostavljajući za sobom tragačke staze koje su se smrzavale u istoriji atletike.

Tommy Rivers Puzey
Tommy Rivers Puzey

 

Ovi rekordi u atletici ne samo da nas ostavljaju bez daha već i podsećaju na izuzetnu snagu ljudskog tela i volje. Kroz trke, skakanja i bacanja, sportisti su premašili granice svojih sposobnosti, ostavljajući neizbrisiv pečat u istoriji atletike. Dok se svet atletike neprestano razvija, ovi neverovatni rekordi ostaju inspiracija i podsećanje na to koliko daleko ljudi mogu ići kako bi ostvarili vrhunske sportske podvige.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)