Factum List

09/04/2024 Umetnost Komentari

20 zanimljivosti o Pablu Picassu: život iza platna

20 zanimljivosti o Pablu Picassu: život Iza platna
20 zanimljivosti o Pablu Picassu: život Iza platna

Pablo Picasso, ime koje odzvanja kroz hodnike umetnosti sa nepogrešivom težinom genija, bio je mnogo više od pionira kubizma i majstora platna. Ovaj Španac, rođen u Malagi 1881. godine, bio je osoba obavijena slojevima neobičnosti, talenta i nepredvidljivosti, koje su ga učinile legendom.

Kroz njegovo izuzetno delo, koje obuhvata razne medije, od slikarstva i skulpture do keramike i grafike, Picasso je redefinisao granice umetničkog izražavanja. Međutim, njegova fascinantna ličnost i život ispunjeni su anegdotama koje pružaju uvid u njegovu kompleksnost daleko od platna i četkica.

Ovih 20 kratkih, ali intrigantnih činjenica otkriva manje poznate aspekte Picassovog života, nudeći šarolik mozaik njegovog nasleđa koje se proteže mnogo dalje od galerijskih zidova.

Puno ime

Pablo Picasso nije bio samo “Pablo Picasso”. Njegovo puno ime je bilo Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso. Zamislite da to sve treba da stane na jedan vizitkartu!

Prva Reč: “Olovka”

Legendarno je da je Picassova prva reč bila “piz”, skraćenica od “lápiz” što na španskom znači olovka. Očigledno, njegova sudbina je bila zapečaćena od samog početka.

Umetnik sa najviše dela

Picasso je bio izuzetno plodan umetnik. Tokom svoje karijere, stvorio je više od 20.000 dela, uključujući slike, skulpture, crteže i keramike. Praktično, mogao je da otvori svoj muzej.

Umetnik Sa Najviše Dela
Umetnik Sa Najviše Dela

Prva izložba u kafani

Picassova prva izložba održana je u kafani u Barseloni. Morate negde da počnete, zar ne? Ko zna, možda je to inspirisalo izreku “umetnost ide uz kafu”.

Genije od malih nogu

Sa samo 9 godina, Picasso je završio svoju prvu sliku, “Le Picador”, koja prikazuje borbu s bikovima. Već tada je pokazivao znake budućeg majstorstva.

Strah od frizera

Picasso je imao fobiju od frizera. Često je sam sebi šišao kosu i brijao se, izbegavajući tako frizerske salone. Da li je to bio strah od makaza ili od razgovora sa frizerom, ostaje misterija.

Razbio skulpturu da popravi peć

Tokom jednog hladnog zimskog perioda u Parizu, Picasso je bio toliko očajan zbog hladnoće da je razbio jednu od svojih drvenih skulptura kako bi je spalio u peći. Umetnost ili preživljavanje, pitanje je sad.

Kreativni ljubavni život

Picassov ljubavni život bio je jednako kompleksan kao i njegova umetnost. Bio je oženjen dva puta, imao je brojne ljubavnice, a neke od njih su postale predmeti njegovih najpoznatijih dela.

Umetnik Sa Najviše Dela
Umetnik Sa Najviše Dela

Umetnost kao sredstvo plaćanja

Picasso je često koristio svoje crteže kao sredstvo plaćanja u restoranima i kafićima.

Misterija ukradene slike

Jedna od Picassovih slika, “Le Pigeon aux Petits Pois” (Golub sa graškom), ukradena je 2010. godine i nikada nije pronađena. Vredi više od 25 miliona dolara, što je čini jednim od najskupljih komada hrane ikada.

Virtuoz Rane Starosti

Picasso je upisao umetničku akademiju sa samo 13 godina, dok su njegovi vršnjaci još uvek savladavali osnove aritmetike. Pokazao je da su školske klupe samo formalnost za pravog genija.

Neobična inspiracija za ime

Picassovog psa, dalmatinca, zvao je “Lump” što znači “komad” na nemačkom. Možda nije najlepše ime za psa, ali definitivno originalno.

Simbol mira

Picasso je bio poznat po svom miroljubivom stavu i aktivizmu. Njegova slika “Golubica Mira” postala je simbol mira širom sveta nakon što je izabrana za plakat za Svetski kongres mira 1949. godine.

Tajni kodovi u delima
Tajni kodovi u delima

Muzej Picassa

U čast Picassa, grad Malaga, gde se rodio, pretvorio je njegovu rodnu kuću u muzej. Ne samo da možete uživati u njegovim delima, već i osetiti atmosferu u kojoj je odrastao.

Tajni kodovi u delima

Neka od Picassovih dela sadrže skrivene poruke i simbole. Umetnik je često koristio slova i brojeve da doda sloj značenja svojim slikama, izazivajući gledaoce da zaranjaju dublje.

Inovator umetničkih pravaca

Picasso nije bio samo osnivač kubizma; eksperimentisao je sa mnogim umetničkim pravcima tokom svoje karijere, uključujući simbolizam, surrealizam i neoklasicizam, pokazujući svoju neumornu želju za inovacijama.

Ljubav prema keramici

Iako je najpoznatiji po svojim slikama i skulpturama, Picasso je takođe bio strastveni keramičar. Njegova keramička dela su cenjena zbog njihove originalnosti i humora.

Umro radeći

Picasso nije prestajao da stvara sve do svoje smrti u 91. godini. Njegova strast prema umetnosti bila je nepokolebljiva, čineći ga simbolom posvećenosti i kreativne vitalnosti.

Preobražaj portreta

Picasso je bio majstor u preoblikovanju portreta, često prikazujući lica iz više uglova istovremeno. Njegov pristup portretisanju izazvao je revoluciju u načinu na koji razumemo ljudsko lice u umetnosti.

Zabranjeno delo u Francuskoj

Jedno od Picassovih dela, “Guernica”, koje prikazuje strahote Španskog građanskog rata, bilo je zabranjeno za izlaganje u Francuskoj do smrti španskog diktatora Franca. Ovo delo se smatra jednim od najmoćnijih anti-ratnih simbola u istoriji umetnosti.

Pablo Picasso nije samo ostavio neizbrisiv trag u svetu umetnosti svojim revolucionarnim pristupom i stvaralaštvom, već je svojim životom ispisao priču koja fascinira, inspiriše i izaziva divljenje. Od njegovih ranih početaka, preko inovacija koje su preoblikovale percepciju umetničkog izraza, do zanimljivih životnih anegdota koje otkrivaju čoveka iza platna,

Picasso je primer umetnika čija dela i ličnost i dalje intrigiraju. Njegova sposobnost da svoj život pretoči u umetnost, i umetnost učini integralnim delom svog života, čini ga jednom od najznačajnijih figura u istoriji moderne umetnosti. Dok se svet menja, Picasso ostaje simbol večite snage kreativnosti i svedok vremena koje neprestano traži novi izraz i razumevanje.

Kroz ove kratke i zabavne činjenice, dobili smo uvid u složenost i bogatstvo jednog neobično dinamičnog života, podsećajući nas na to da je umetnost, u svojoj suštini, odraz ljudskog iskustva u svim njegovim nijansama.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)