Factum List

15/10/2023 Sport Komentari

18 zanimljivih podataka o Antickim Olimpijskim Igrama

Antičke Olimpijske Igre
Antičke Olimpijske Igre

Antičke Olimpijske igre, koje su se održavale u drevnom Grčkom, predstavljaju fascinantnu tačku spajanja sporta, kulture i religije. Ovi događaji, prvi put organizovani u 8. veku pne. u čast boga Zeusa, postali su simbol jedinstva i rivalstva među grčkim polisima. Međutim, iza poznatih sportskih disciplina kao što su trka na stadionu i bacanje diska kriju se manje poznate, ali podjednako uzbudljive priče.

U ovom tekstu, istražićemo nekoliko intrigantnih činjenica o antičkim Olimpijskim igrama koje su oblikovale njihovu istoriju i ostavile nasleđe koje i danas traje.

Religijski koreni

Antičke Olimpijske igre su imale duboke religijske korene. Održavane su u čast grčkog boga Zeus-a i bile su deo većeg religijskog festivala poznatog kao Olimpija.

Prvi olimpijski pobednik

Prvi zabeleženi olimpijski pobednik bio je Koroibos iz Elide, koji je 776. pne. pobedio u trci na stadionu, najstarijoj poznatoj olimpijskoj disciplini.

Olimpijski mir

Tokom trajanja Olimpijskih igara uvodila se “Olimpijska stanka” ili “Olimpijski mir”. Za vreme ovog perioda prekida se svaka vrsta rata i konflikta u Grčkoj kako bi sportisti mogli da putuju bezbedno do Olimpije.

Goli sportisti

Antički olimpijci su se takmičili potpuno goli. Ova praksa je simbolizovala jedinstvo tela i duha, a takođe je sprečavala bilo kakve obmane ili koristi od odeće.

Ženske Olimpijske igre

Postojale su i Olimpijske igre samo za žene, nazvane Heraea, posvećene boginji Heri. Takmičenja su uključivala trke i bacanje diska, a samo neudate žene su smele da učestvuju.

Ne samo Grci

Iako su antičke Olimpijske igre bile grčki događaj, takmičari iz drugih gradova-država (poznatih kao “polis”) imali su pravo da učestvuju pod uslovom da su prošli test fizičke pripremljenosti.

Diskvalifikacija za varanje

Varanje na Olimpijskim igrama se ozbiljno kažnjavalo. Takmičari koji bi bili uhvaćeni u varanju ili nepoštenoj igri izgubili bi čast i ugled, a mogli su biti i kažnjeni novčano.

Najstarija sportska disciplina

Trka na stadionu, koja je uključivala trčanje na kratkim rastojanjima, bila je najstarija sportska disciplina na Olimpijskim igrama i često se smatrala glavnim događajem.

Bez medalja

U antičkim Olimpijskim igrama nije bilo medalja. Pobednici su dobijali masline i lovorove vence, simbole večnosti i slave.

Nestanak Olimpijskih igara

Antičke Olimpijske igre su nestale nakon što je Rimski car Teodozije I. 393. godine nove ere zabranio paganske obrede. Olimpijske igre su ponovo obnovljene tek u modernom vremenu, 1896. godine.

Pobednici bez obzira na poreklo

Na Olimpijskim igrama nije bilo diskriminacije prema mestu rođenja takmičara. Pobednik se slavio bez obzira na to da li je bio Grk ili stranac.

Olimpijska takmičenja

Osim atletskih disciplina, antičke Olimpijske igre su uključivale i umetnička takmičenja poput pesničkih izvođenja, muzičkih nastupa i govora.

Olimpijska ishrana

Pre nego što bi učestvovali u takmičenjima, sportisti su se pridržavali posebnih dijeta. Jedna od popularnih namirnica bila je mahunarka, jer su se smatrale izvorom energije.

Olimpijski simboli

Olimpijski simboli kao što su pet krugova, plamen i himna inspirisani su antičkim Olimpijskim igrama. Pet krugova na zastavi predstavljaju pet kontinenata( svoju simboliku dobili su tek u okviru modernih Olimpiskih igara ), dok je olimpijski plamen simbol boginje Helije i svetlosti.

Zabava i festivali

Osim sportskih takmičenja, Olimpijske igre su bile prilika za velike festivale i zabavu. Bilo je pozorišnih predstava, tržnica i koncerata, kioje su privlačile posetioce iz čitave Grčke.

Zabrana za žene

Ženama nije bilo dozvoljeno da prisustvuju Olimpijskim igrama, osim kao trenerke. Muškarci su se takmičili goli, a prisustvo žena smatralo se neprikladnim.

Olimpijske igare u Drevnom Egiptu

Drevni Egipćani su takođe održavali slične sportske igre, inspirisane grčkim Olimpijskim igrama. Te igre bile su posvećene boginji Isidi i održavane su u Luksoru.

Politika i Olimpijske igre

Tokom Olimpijskih igara u antičkom periodu, često su se vodile političke igre između gradova-država, koristeći sportske događaje kao sredstvo za postizanje političkih ciljeva.

Ove činjenice bacaju svetlo na bogatu i složenu istoriju antičkih Olimpijskih igara, koje su postavile temelje modernih Olimpijskih igara koje danas znamo.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)