Factum List

08/09/2024 Film Komentari

Film Gradjanin Kejn (Citizen Kane): 10 zanimljivosti

Gradjanin Kejn (Citizen Kane): 10 zanimljivosti iz filma
Gradjanin Kejn (Citizen Kane): 10 zanimljivosti iz filma

Film Gradjanin Kejn (Citizen Kane), režiran i produciran od strane Orsona Velsa 1941. godine, smatra se jednim od najvećih filmskih ostvarenja u istoriji kinematografije. Njegova inovativna upotreba kamere, složena narativna struktura i duboko proučavanje ljudske prirode i moći učinili su ga predmetom divljenja i analiza decenijama unazad. Iako je film bio suočen s kontroverzama i pokušajima cenzure, danas je prepoznat kao preteča modernog filmskog stvaranja.

U nastavku vam donosimo deset manje poznatih i fascinantnih činjenica koje otkrivaju zašto Citizen Kane i dalje fascinira ljubitelje filma širom sveta.

10. Orson Vels je imao samo 25 godina

Da li znate… da je Orson Vels imao samo 25 godina kada je režirao, producirao i igrao glavnu ulogu u filmu Gradjanin Kejn (Citizen Kane)?

Ovaj neverovatan podvig postaje još fascinantniji kada uzmemo u obzir da je Vels tada bio relativno neiskusan u filmskoj industriji. Pre nego što je počeo da radi na Gradjanin Kejnu (Citizen Kane), Vels je bio poznat pre svega po svom radu u pozorištu i na radiju, posebno po čuvenoj radio-drami Rat svetova koja je izazvala masovnu paniku u SAD-u.

Iako je imao malo formalnog iskustva sa filmom, Vels je odvažnim pristupom uveo mnoge tehničke inovacije koje su redefinisale filmsku umetnost. Njegova mladost i nekonvencionalne ideje omogućile su mu da prekrši ustaljena pravila i stvori jedno od najsloženijih i najuticajnijih filmskih dela u istoriji kinematografije. Mnogi stručnjaci i dalje ističu njegovu vizionarsku sposobnost, naglašavajući koliko je Velsova mladost zapravo bila prednost u kreiranju ove filmske revolucije.

09. Film je skoro bio zabranjen

Da li znate… da je Gradjanin Kejn (Citizen Kane) skoro bio zabranjen zbog uticaja moćnog medijskog magnata Williama Randolpha Hearsta?

Hearst, koji je bio jedan od najuticajnijih ljudi u medijima tog vremena, prepoznao je mnoge paralele između svog života i života glavnog lika, Charlesa Fostera Kanea. Film je prikazivao Kanea kao bogatog i usamljenog čoveka čiji je život bio obeležen težnjom za moći, ali i ličnim neuspehom, što je Hearst doživeo kao direktan napad na svoju ličnost.

Reagujući na film, Hearst je iskoristio svoju medijsku imperiju da pokrene kampanju protiv Gradjanin Kejna (Citizen Kane). Novine koje je kontrolisao nisu želele da reklamiraju film, a pokušao je i da ubedi filmske distributere da odbiju da prikažu film u bioskopima. Čak je bilo i glasina da je pokušao da kupi sve kopije filma kako bi ih uništio pre nego što stignu do publike. Uprkos ovim pretnjama, film je uspeo da preživi zahvaljujući podršci kritičara i publike, postavši jedno od najcenjenijih filmskih ostvarenja svih vremena.

Gradjanin Kejn (Citizen Kane)
Gradjanin Kejn (Citizen Kane)

08. Pionirska upotreba dubinskih fokusa

Da li znate… da je Gradjanin Kejn (Citizen Kane) bio pionir u korišćenju tehnike dubinske fokusa (deep focus)?

Ova tehnika, koju je posebno negovao direktor fotografije Gregg Toland, omogućava da svi objekti u kadru, bilo da su blizu kamere ili u daljini, budu oštri i jasno vidljivi. Pre Gradjanin Kejna (Citizen Kane), većina filmova koristila je plići fokus, gde bi pozadina ili prednji plan bili zamagljeni, čime bi pažnja publike bila usmerena na određeni deo scene.

Ova inovativna upotreba dubinske fokusa dala je filmu veću vizuelnu složenost i omogućila gledaocima da istovremeno prate više elemenata unutar iste scene. Na primer, u sceni gde mladi Charles Foster Kane igra u pozadini na snegu, dok njegovi roditelji razgovaraju u prvom planu, dubinska fokusacija omogućava publici da istovremeno prati reakcije roditelja i dečakovu igru, što dodaje emotivnu težinu sceni. Ova tehnika postala je jedan od najprepoznatljivijih stilskih elemenata Gradjanin Kejna (Citizen Kane) i imala je ogroman uticaj na kasnije generacije filmskih stvaralaca.

07. Tajanstveni sled reči “Rosebud”

Da li znate… da je reč “Rosebud”, koja je ključni motiv u filmu Gradjanin Kejn (Citizen Kane), i dalje predmet brojnih teorija i spekulacija?

U filmu, “Rosebud” je poslednja reč koju Charles Foster Kane izgovara pre smrti, a radnja filma prati pokušaj novinara da otkrije značenje te reči. Iako se na kraju otkriva da je “Rosebud” naziv za sanke iz Kaneovog detinjstva, mnogi veruju da je Orson Vels ovu reč izabrao zbog dubljeg simboličkog značenja.

Jedna od kontroverznijih teorija tvrdi da je “Rosebud” bio nadimak koji je William Randolph Hearst koristio za intimni deo tela svoje ljubavnice, Marion Davies, što je dodatno razljutilo Hearsta i podstaklo njegovu agresivnu kampanju protiv filma. Iako nema definitivnih dokaza koji podržavaju ovu teoriju, ona je postala deo misterije koja okružuje film. Šta god da je pravo značenje “Rosebuda”, simbolika ove reči i dalje fascinira filmske kritičare i ljubitelje filma širom sveta.

06. Setovi su dizajnirani da izgledaju veći

Da li znate… da su setovi u Gradjanin Kejnu (Citizen Kane)bili pažljivo dizajnirani da izgledaju veći i grandiozniji nego što su zaista bili?

Orson Vels i njegov tim koristili su niz kreativnih tehnika kako bi stvorili iluziju prostora, čak i kada su radili sa ograničenim budžetom i malim setovima. Jedan od ključnih trikova bila je upotreba “lažnih plafona”, što je u to vreme bilo neuobičajeno. U mnogim filmovima pre Gradjanin Kejna (Citizen Kane), plafoni se retko prikazuju, kako bi se omogućilo snimanje svetlosnim uređajima.

Međutim, Vels je insistirao da se plafoni prikazuju kako bi se postigao osećaj zatvorenosti i teskobe, posebno u scenama koje prikazuju Kaneov ogroman i prazni dvorac, Xanadu. Uz to, korišćeni su specijalni uglovi kamere kako bi prostori delovali dublje i prostranije. Ovi efekti, zajedno sa inovativnim korišćenjem svetla i senke, doprineli su stvaranju jedinstvene atmosfere koja je film učinila vizuelno upečatljivim i psihološki sugestivnim.

05. Prva saradnja Bernarda Hermanna i Orsona Velsa

Da li znate… da je Gradjanin Kejn (Citizen Kane) obeležio početak uspešne saradnje između Orsona Velsa i kompozitora Bernarda Hermanna?

Hermann je već bio poznat u svetu muzike, ali Gradjanin Kejn (Citizen Kane) je bio njegov prvi veliki filmski projekat. Hermannova muzika ne samo da prati radnju filma, već i pojačava emocionalni doživljaj, stvarajući napetost i misteriju koja obavija priču. Njegova kompozicija za scenu senki “Rosebud” postala je jedan od najprepoznatljivijih trenutaka u filmskoj muzici.

Ova saradnja je bila toliko uspešna da je Hermann kasnije postao jedan od najvažnijih filmskih kompozitora svog vremena, radeći na mnogim klasičnim filmovima, uključujući Vertigo i Psiho Alfreda Hičkoka. Njegova sposobnost da kombinuje emocionalnu dubinu sa zvučnim inovacijama doprinela je tome da Gradjanin Kejn (Citizen Kane) ne bude samo vizuelni, već i auditivni spektakl. Hermannova muzika se i danas smatra jednim od ključnih elemenata uspeha ovog filma.

Orson Vels
Orson Vels

04. Kopanje rupe u podu

Da li znate… da je u jednoj od ključnih scena u filmu Gradjanin Kejn (Citizen Kane) bilo potrebno iskopati rupu u podu kako bi kamera mogla da snimi scenu iz željenog ugla?

Ova inovativna tehnika korišćena je tokom scene u kojoj Charles Foster Kane potpisuje dokumente, a kamera se nalazi ispod nivoa stola, gledajući Kanea iz donjeg ugla, što ga čini vizuelno dominantnim i moćnim. Ovakav kadar nije bio moguć sa standardnim tehnikama snimanja u to vreme, pa je ekipa na setu odlučila da fizički iskopaju rupu u podu kako bi postavili kameru na željenu visinu.

Ova tehnika niskog ugla kamere doprinela je ne samo estetskom izgledu filma, već je simbolički naglašavala moć Kanea, dok ga je prikazivala kao figurativno većeg od života. Ovaj kadar je postao jedan od najprepoznatljivijih u filmskoj industriji, a mnogi stručnjaci ga i danas smatraju revolucionarnim. Iskopavanje rupe za kameru bilo je samo jedan od primera kako je Orson Vels koristio inovativne tehnike da bi stvorio filmsku magiju i postavio nove standarde za kinematografski izražaj.

03. Tehničke inovacije u montaži

Da li znate… da je Gradjanin Kejn (Citizen Kane) bio revolucionaran ne samo zbog priče, već i zbog tehnika montaže koje su redefinisale način na koji se priča filmska naracija?

Orson Vels je u saradnji sa montažerkom Robertom Wiseom uveo nove načine povezivanja scena i prelaska između različitih vremenskih perioda. Upotreba tzv. “lap dissolve”, gde se jedna slika postepeno preklapa drugom, omogućila je elegantne i dinamične prelaze između prošlosti i sadašnjosti, što je doprinelo slojevitosti priče.

Pored toga, Vels i Wise su eksperimentisali sa tempom montaže, menjajući brzinu rezova kako bi naglasili emocionalne trenutke. Na primer, brzi rezovi korišćeni su u scenama svađa između Kanea i njegove druge supruge, dok su duži kadrovi korišćeni u introspektivnim i nostalgičnim trenucima, poput scena koje prikazuju Kaneovo detinjstvo. Ove inovacije u montaži stvorile su fluidnost u narativu koja je do tada bila retko viđena u filmskoj industriji, a njihov rad i danas služi kao inspiracija za mnoge moderne filmske stvaraoce.

02. Film je bio ispred svog vremena

Da li znate… da se Gradjanin Kejn (Citizen Kane) često opisuje kao film koji je bio ispred svog vremena, kako po narativnoj strukturi, tako i po tehničkim dostignućima?

Orson Vels je odlučio da se udalji od tradicionalnog linearnog pripovedanja i umesto toga je koristio složeniju strukturu priče, gde se radnja prepliće između prošlosti i sadašnjosti. Priča o Charlesu Fosteru Kaneu ispričana je kroz niz flešbekova, iz perspektive različitih likova, što je omogućilo višedimenzionalno prikazivanje njegovog života i karaktera.

Ovaj inovativan pristup pripovedanju, zajedno sa eksperimentalnim tehnikama snimanja, kao što je upotreba niskih uglova kamere i dubinske fokusa, učinili su Citizen Kane filmom koji je u to vreme bio daleko ispred standarda filmske industrije. Film je istraživao teme moći, bogatstva i ljudske usamljenosti na način koji je bio neobičan za tadašnju holivudsku produkciju. Danas, mnogi filmski teoretičari smatraju da je upravo ta hrabrost u naraciji i tehnici ono što je učinilo Gradjanin Kejn (Citizen Kane)filmom koji je definisao budućnost kinematografije.

01. “Gradjanin Kejn (Citizen Kane)” je često proglašavan za najbolji film svih vremena

Da li znate… da je Gradjanin Kejn (Citizen Kane) godinama važio za najbolji film svih vremena?

Odmah nakon njegovog izlaska, film je počeo da dobija pohvale od strane kritičara i filmskih stvaralaca. Posebno se isticao na listama koje su rangirale najuticajnija filmska dela, a godinama je dominirao na listi časopisa Sight & Sound, koja je prepoznata kao jedan od najvažnijih referentnih vodiča u svetu filma.

Gradjanin Kejn (Citizen Kane) je bio prekretnica u filmskoj umetnosti, ne samo zbog svoje inovativne priče i tehničkih inovacija, već i zbog dubokog uticaja na buduće generacije reditelja i scenarista. Njegov status “najboljeg filma svih vremena” učinio ga je neizostavnim delom obrazovanja u filmskim školama širom sveta. Iako su se ukusi menjali tokom decenija, Gradjanin Kejn (Citizen Kane) i dalje ostaje sinonim za filmsku izvrsnost i umetničku viziju koja nadilazi vreme u kojem je nastao.

Gradjanin Kejn (Citizen Kane) je mnogo više od običnog filma – on je simbol inovacije i kreativne slobode u kinematografiji. Njegova tehnička dostignuća, duboka simbolika i hrabar narativ postavili su temelje za savremenu filmsku umetnost. Iako je naišao na prepreke i nerazumevanje u vreme svog izlaska, njegova vrednost i uticaj s godinama su samo rasli. Ove manje poznate činjenice pružaju dublji uvid u to zašto ovaj film i dalje izaziva divljenje i zašto ga mnogi smatraju najboljim filmom svih vremena. Gradjanin Kejn (Citizen Kane) ostaje večno relevantan, nadahnjujući nove generacije filmskih stvaralaca i publike.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)