Factum List

15/03/2024 Muzika Komentari

10 zanimlivosti o “The Beatles” za koje mozda niste čuli

10 zanimlivosti o “The Beatles” za koje niste čuli
10 zanimlivosti o “The Beatles” za koje niste čuli

The Beatles, bez sumnje, ostaju jedan od najuticajnijih bendova u istoriji popularne muzike, oblikujući kulturu i muzički pejzaž 20. veka kao nijedan drugi. Iako su njihove pesme postale himne generacija i njihova lica prepoznatljiva širom sveta, postoji mnogo fascinantnih detalja izvan svetlosnog snopa slavnih koji su obasjavali ovu četvorku iz Liverpula.

Ovaj tekst osvetljava deset manje poznatih činjenica o The Beatlesima koje će vas iznenaditi i obogatiti vaše razumevanje njihovog nasleđa.

10. Neobjavljene pesme

Postoji nekoliko pesama The Beatles koje nikada nisu zvanično objavljene ili su izgubljene pre nego što su mogle biti objavljene. Na primer, pesma “Carnival of Light”, koja traje 13 minuta, snimljena je 1967. godine i nikada nije izdata javnosti.

Pesma se odlikuje eksperimentalnim zvukom i efektima, što je bila veliko odstupanje od tadašnjeg tipičnog zvuka benda. Članovi benda su imali različita mišljenja o kvalitetu i značaju ove pesme, što je jedan od razloga zašto nikada nije bila deo zvanične diskografije.

09. Nastup na krovu

Poslednji javni nastup The Beatles odigrao se na krovu njihove diskografske kompanije u Londonu, 30. januara 1969. godine. Ovaj događaj je bio iznenađenje za prolaznike i ostaće upamćen kao jedinstveni trenutak u istoriji rokenrola.

Tokom ovog nastupa, snimili su nekoliko pesama koje kasnije uvrscene u album “Let It Be”. Nastup je prekinut od strane policije zbog žalbi na buku, što je dodalo dodatnu draž celom događaju.

Nastup na krovu
Nastup na krovu

08. Tajni angažman

Članovi The Beatles su često sarađivali sa drugim muzičarima pod pseudonimima ili bez navođenja njihovih imena. Na primer, Paul McCartney je svirao bas gitaru na pesmi “Come and Get It” benda Badfinger pod pseudonimom. Takođe, George Harrison je radio na nekoliko pesama benda Cream pod pseudonimom L’Angelo Misterioso.

07. Statistika prodaje

Do danas, The Beatles drže rekord kao najprodavaniji muzički bend u istoriji, sa prodajom od preko 600 miliona snimaka širom sveta. Njihova muzika je imala ogroman uticaj na globalnu kulturu i industriju, postavljajući standarde za muzičku produkciju, snimanje i marketinške kampanje.

Boravak u Indiji
Boravak u Indiji

06. Eksperimentisanje sa drogama

The Beatles su bili poznati po eksperimentisanju sa drogama, što je imalo veliki uticaj na njihovu muziku i tekstove pesama. LSD je posebno imao značajan uticaj na njihov rad od sredine 1960-ih, što se može čuti u pesmama kao što su “Lucy in the Sky with Diamonds” i “A Day in the Life”. Ova faza u njihovoj karijeri je dovela do stvaranja psihodeličnog roka i promenila način na koji su ljudi doživljavali muziku.

05. Nagrada akademije

Iako su najpoznatiji po svojim muzičkim dostignućima, The Beatles su takođe osvojili Oskara. Njihov film “Let It Be” iz 1970. godine, dokumentarac o snimanju istoimenog albuma, osvojio je Oskara za najbolju originalnu filmsku muziku. Ovo je bio jedan od retkih trenutaka kada je rokenrol bend bio priznat u tradicionalnoj filmskoj industriji.

04. Misteriozni “Fifth Beatle”

Termin “Peti Beatle” se koristi za opisivanje osoba koje su imale značajan uticaj na bend, ali nisu bili formalni članovi. Među njima su menadžer Brian Epstein, producent George Martin i klavijaturista Billy Preston. Svaki od njih je na svoj način doprineo uspehu i razvoju benda.

Rekordi u Guinnessovoj knjizi rekorda
Rekordi u Guinnessovoj knjizi rekorda

03. Rekordi u Guinnessovoj knjizi rekorda

The Beatles drže više rekorda u Guinnessovoj knjizi rekorda, uključujući najveći broj br. 1 hitova na američkim top listama, najbrže prodavan album u istoriji Velike Britanije („Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“) i najviše istovremeno prisutnih albuma na top listama.

02. Zabrana u SSSR-u

U vreme najveće popularnosti, muzika The Beatles je bila zabranjena u Sovjetskom Savezu pod optužbom da promoviše zapadnjačku dekadenciju i ideologiju. Međutim, njihovi albumi su se švercovali u zemlju i slušali tajno, doprinoseći kulturnom otporu prema tadašnjem režimu.

Astronomska cena za logo
Astronomska cena za logo

01. Astronomska cena za logo

Originalni logo The Beatles, poznat kao “drop-T” logo, dizajniran je za bubanj Ringo Starr-a za samo £5 1963. godine. Danas, bilo koji originalni predmet koji nosi ovaj logo vredi desetine hiljada, ako ne i stotine hiljada dolara na aukcijama, simbolizujući ogroman uticaj i trajnu popularnost benda.

Iako je svet već decenijama zasićen muzikom i pričama The Beatlesa, dublje istraživanje njihovog nasleđa otkriva slojeve i detalje koji doprinose kontinuiranom interesovanju i fascinaciji ovim legendarnim bendom. Ovih deset malo poznatih činjenica samo su vrh ledenog brega koji čini bogatu i složenu istoriju.

The Beatlesi su ostavili neizbrisiv trag ne samo u muzici, već i u globalnoj kulturi. Njihova sposobnost da eksperimentišu, inoviraju i pritom ostanu istinski povezani sa svojom publikom, čini ih večnim fenomenom. Dok svet nastavlja da se menja, jedno ostaje isto – The Beatles će zauvek biti sinonim za revoluciju u muzici, inspirišući nove generacije muzičara i fanova da sanjaju veliko, razmišljaju drugačije i, iznad svega, veruju u moć muzike da promeni svet.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)