Factum List

27/10/2023 Muzika Komentari

21 neobicnih i interesanthin dogadjaja u svetu muzike

21 neobicnih i interesanthin dogadjaja u svetu muzike
21 neobicnih i interesanthin dogadjaja u svetu muzike

Muzika je univerzalni jezik koji nas povezuje i oduševljava svojom raznolikošću i čarobnim trenucima. U svetu muzike, postoje brojne činjenice koje su jednako neobične kao i fascinantne.

Ovde smo prikupili 21 izuzetno interesantnih muzičkih činjenica koje vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim. Saznajte kako je Volfgang Amadeus Mocart pravio šale putem svoje muzike, kako je čovek svirao na četiri gitare istovremeno i mnoge druge neobične detalje iz sveta muzike.

Ove činjenice su kao note našeg muzičkog sveta – svaka ima svoju priču i doprinosi čudesnom kompozicionom skladu. Pripremite se da se zapitate i da vas ove činjenice iznenade i inspirišu.

Mocartova čudna inspiracija

Volfgang Amadeus Mocart je jednom komponovao komad nazvan “Muzička Šala,” sa namerom da bude namerno disonantan i besmislen. Bio je inspirisan muzičarima svog vremena koji su često pravili smešne greške tokom izvođenja.

Najduži gitaristički solo

Najduži gitaristički solo ikada trajao je više od 24 sata! David DiDonato je postigao ovaj podvig 2011. godine, rušeći prethodni rekord od 24 minuta.

Pesme kitova u Pop muzici

Sedamdesetih godina, rock bend Yes je uključio zvuke kita grbavca u svoju hit pesmu “Going for the One,” stvarajući nadrealnu atmosferu koja je intrigirala slušaoce.

Klavir napravljen od leda

U Norveškoj, “Festival Muzike od Leda” promoviše instrumente napravljene potpuno od leda. Muzičari hrabro podnose niske temperature kako bi stvarali očaravajuće, prolazne melodije.

“Đavolji Interval”

Triton, poznat kao “Đavolji Interval,” bio je istorijski smatran toliko disonantnim da je Katolička crkva zabranila njegovo korišćenje u Srednjem veku zbog njegovih zlokobnih karakteristika.

Beethovenova tajna metalna truba

Kompozitor Ludvig van Betoven je tajno koristio metalnu slušalicu kako bi mogao da čuje muziku dok je postajao gluv. Ova slušalica je pronađena među njegovim stvarima nakon njegove smrti.

Rekordni vokalni oktavni raspon

Tim Storms drži rekord za najširi vokalni raspon, obuhvatajući 10 oktava. On može pevati tonove niže od pragova ljudskog sluha i više od frekvencija zvižduka pasa.

Instrumenti od otpada

Orkestar od Recikliranih Materijala iz Katere u Paragvaju pravi predivnu muziku koristeći instrumente izrađene od recikliranih materijala, kao što su limenke od ulja, čepovi od boca i drvene kutije.

Najmanja violina na svetu

Najmanja violina na svetu, napravljena od strane Erica Meissnera, ima samo 3,2 centimetra. Poznata je po tome što svira “najmanju tužnu pesmu na svetu” za one koji vole da se humoristički saosećaju sa drugima.

Pesma kao Lek

Muzika ima moćno lekovito dejstvo. Naučno je dokazano da muzika može smanjiti stres, poboljšati san i čak pomoći u procesu ozdravljenja.

Prva pesma iz svemira

Astronauti Apola 10 su 1969. godine postali prvi ljudi koji su pevali pesmu u svemiru. Tom Stafford, John Young i Eugene Cernan su izveli “I Was Strolling on the Moon One Day” tokom svoje misije.

Pioniri elektronske muzike

Grupa Kraftwerk iz Nemačke smatra se pionirima elektronske muzike. Njihova upotreba sintisajzera i elektronike tokom 1970-ih promenila je muzički pejzaž i uticala na razvoj žanrova poput tehna i dens muzike. Grupa Kraftwerk I jen hit “Model”, je bio prvi video klip koji se emitovai na MTV.

Najstariji poznat instrument

Najstariji poznati muzički instrument je flauta napravljena od kosti, starosti više od 35.000 godina. Ova drevna flauta pronađena je u pećini u Nemačkoj i svedoči o dugoj istoriji muzike.

Virtuoz na četiri gitare

Muzički virtuoz Michael Angelo Batio svira četiri gitare istovremeno. Ovaj neobični talenat omogućava mu da izvodi složene solo deonice koje zadivljuju publiku širom sveta.

Rekordna najduža sviračka sesija

U 2011. godini, 173 muzičara iz Indije je postavilo svetski rekord tako što su svirali kontinuirano na violini tokom 36 sati i 2 minuta. Ova epska sviračka sesija im je donela slavu i upis u Ginisovu knjigu rekorda.

Najveći orkestar na otvorenom

Najveći orkestar na otvorenom okupio je čak 11.624 muzičara 2013. godine u Meksiku. Ovaj impresivan događaj uključivao je violiniste, gitariste i druge instrumentaliste koji su zajedno izveli nekoliko klasičnih kompozicija.

Finska ima najviše metal bendova po glavi stanovnika

Finska je zemlja sa najviše heavy metal bendova, oko 53,5 metal bendova na 100.000 ljudi. Ostale nordijske nacije, Švedska, Norveška i Island prate je u stopu. Iako je hevi metal muzika nastala u Sjedinjenim Državama i Ujedinjenom.

Astronaut objavio album sa svim pesmama snimljenim u svemiru

Kanadski astronaut po imenu Cris Hedfild objavio je svoj prvi album 2015. godine, koji je snimljen dok je bio u orbiti u svemiru. Postao je prvi Kanađanin u svemiru ali i prvi čovek na svetu kome je nešto tako pošlo za rukom. Njegova obrada pesme Dejvida Bouvija „Space Odditi“ je postala veliki hit! Hedfild je proveo 144 dana na Međunarodnoj svemirskoj stanici snimajući svojih 11 originalnih pesama za svoj album: Space Sessions: Songs for a Tin Can.

Muzika pomaže biljkama da rastu brže

Prema studiji naučnika iz Južne Koreje, biljke rastu brže kada “čuju” klasičnu muziku. Koristeći 14 različitih muzičkih kompozicija, naučnici su puštali muziku na polju pirinča i proučavali rezultate. Ovaj eksperiment je dokazao da biljke rasu brže ako im se pušta muzika.

Najskuplji muzički instrument prodat za 15,9 miliona dolara

Godine 2011. Stradivarijusova violina „Ladi Blunt“ prodata je za 15,9 miliona dolara, što je predstavljalo novi svetski rekord. U stvari, vrednost violina skače svake godine, tako da je vrednost ove violine danas daleko veća.

Princ je svirao 27 instrumenata na svom debi albumu

Princov prvi album For You izašao je kada je imao samo 20 godina. Na ovom albumu Prince ne samo da je otpevao sve vokale vec je i odsvirao sve instrumente koji su se na tom albumu pojavili – njih ukuppno 27.

U ovom putovanju kroz svet muzike, upoznali smo se s izuzetnim detaljima, neobičnostima i rekordima koji čine muziku još fascinantnijom. Bez obzira na to da li ste zaljubljenik u klasičnu muziku, rok, ili neki drugi žanr, muzika ima moć da nas iznenadi, inspiriše i spaja. Kroz ove činjenice, shvatamo koliko je muzika više od samo zvuka – ona je priča, emocija i izazov.

Ovih 21 činjenica su samo vrh ledenog brega, jer svaki komad muzike i svaki muzičar donosi svoju jedinstvenu priču u ovu beskrajnu simfoniju. Zato neka ove činjenice budu podstrek za dalje istraživanje i otkrivanje čuda muzičkog sveta koji nikada ne prestaje da nas zadivljuje.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)