Factum List

17/10/2023 Tehnologija Komentari

10 uobičajenih zabluda o sajber bezbednosti

10 uobičajenih zabluda o sajber bezbednosti
10 uobičajenih zabluda o sajber bezbednosti

U današnjem digitalnom svetu, sajber bezbednost postaje sve važnija tema kako za pojedince, tako i za organizacije svih veličina. Često, oko ove teme postoje mnoge zablude koje mogu dovesti do nepotrebnih rizika i problema.

U ovom tekstu istražujemo 10 čestih zabludao sajber bezbednosti koji su široko rasprostranjeni, ali često netačni. Otkrićemo kako ovi mitovi mogu uticati na vašu digitalnu bezbednost i kako da se zaštitite od stvarnih pretnji koje se kriju u svetu digitalnih tehnologija. Spremni ste za putovanje u svet sajber bezbednosti? Krenimo zajedno u istraživanje!

10 Samo velike kompanije su mete hakera

Često se veruje da samo velike korporacije privlače pažnju sajbernapadača. Manje firme i pojedinci često misle da su “ispod radara” i da nemaju vredne podatke koje bi hakeri želeli.

Sajbernapadi nisu selektivni prema veličini cilja. Hakeri tragaju za ranjivostima bilo gde i bilo kada. Manje firme su često atraktivne mete jer su njihovi sistemi i resursi često slabije zaštićeni nego u velikim kompanijama. Hakeri mogu ciljati manje organizacije kako bi pristupili njihovim informacijama, korisnicima ili resursima.

09 Složene lozinke su dovoljne

Postoji opšteprihvaćeno uverenje da korišćenje komplikovanih lozinki automatski garantuje bezbednost naloga.

Dok složene lozinke igraju ključnu ulogu u zaštiti naloga, same po sebi nisu dovoljne. Hakeri mogu koristiti različite tehnike kao što su “brute force” napadi ili krađa lozinki da bi zaobišli ove mere. Zbog toga je dvofaktorska autentikacija (2FA) presudna, jer pruža dodatni nivoj bezbednosti za slučaj da lozinka bude kompromitovana. Takođe je važno redovno menjati lozinke i ne koristiti istu lozinku za više naloga kako bi se smanjila opasnost od masovnog pristupa u slučaju narušavanja sigurnosti.

08 Apple uređaji su potpuno sigurni

Mnogi veruju da su Apple uređaji, kao što su iPhone i Mac računari, imuni na sajbernapade i virusne pretnje zbog reputacije kompanije u vezi sa bezbednošću.

Iako je Apple poznat po visokim standardima bezbednosti, ni njihovi uređaji nisu potpuno neprobojni. Ranjivosti i malware specifični za Apple ekosistem postoje, i hakeri kontinuirano traže načine kako bi iskoristili ove slabosti. Korisnici Apple uređaja i dalje treba da primenjuju osnovne mere sajber bezbednosti, poput redovnog ažuriranja sistema i opreza pri preuzimanju aplikacija ili otvaranju nepoznatih linkova.

07 Antivirus softver je nepobediv

Mnogi korisnici računara veruju da su potpuno bezbedni ako imaju instaliran antivirus softver. Međutim, istina je da antivirus softver nije nepobediv. Iako antivirusni programi igraju ključnu ulogu u zaštiti od poznatih malvera, oni ne mogu uvek detektovati nove ili napredne pretnje. Hakeri konstantno razvijaju nove metode kako bi zaobišli antivirusne programe.

Antivirusni softver funkcioniše na principu prepoznavanja poznatih malvera putem potpisa ili heurističkih analiza. Ako malver nije prepoznat ili ako je dobro kamufliran, antivirus može pogrešiti. Zbog toga je važno koristiti i druge nivoe zaštite, kao što su firewall-i i redovno ažuriranje softvera.

06 Otvorene mreže su bezbedne

Mnogi korisnici veruju da su otvorene Wi-Fi mreže na javnim mestima, poput kafića ili aerodroma, bezbedne za korišćenje. Međutim, to je mit. Ove mreže često su ranjive jer su javno dostupne i ne zahtevaju autentikaciju za pristup.

Hakeri često postavljaju lažne otvorene mreže kako bi prikupljali informacije o korisnicima koji se povezuju. Takođe, na otvorenim mrežama drugi korisnici mogu biti potencijalne pretnje. Da biste se zaštitili, preporučuje se korišćenje VPN-a (Virtual Private Network) koji šifrira vašu internet vezu i čini je sigurnijom na javnim mrežama.

05 Sajber bezbednost je samo odgovornost IT sektora

Često se misli da je sajber bezbednost isključivo odgovornost IT sektora u firmi. Ovo je ozbiljan mit. Sajber bezbednost je odgovornost svih zaposlenih, bez obzira na njihovu ulogu.

Svi zaposleni trebaju biti obučeni o osnovama sajber bezbednosti kako bi prepoznali potencijalne pretnje i znali kako da se zaštite. Ljudski faktor često igra ključnu ulogu u sajber napadima, jer hakeri često koriste svw moguce tehnike da dobiju pristup informacijama. Stoga je važno promovisati kulturu sajber bezbednosti unutar firme.

04 Brisanje podataka ih čini trajno uništenim

Još jedan čest mit je da brisanje podataka sa uređaja znači njihovo trajno uništenje. Međutim, to nije tačno. Kada obrišete datoteke sa uređaja, one obično ostaju na disku i mogu biti obnovljene softverom za obnovu podataka.

Da biste trajno uništili podatke, potrebno je koristiti specijalizovane alate za brisanje i formatiranje diska. Idealno je koristiti metode brisanja koje multipleksiraju podatke na disku, čineći ih nečitljivim. Ovo je posebno važno kada se radi sa osetljivim informacijama kako bi se sprečilo njihovo ponovno vraćanje ili zloupotreba.

03 “Nemam ništa vredno, niko me neće ciljati”

Ovaj mit je opasan jer može dovesti do nemara u vezi sajber bezbednosti. Istina je da napadači ne biraju isključivo mete s velikim bogatstvom ili vrednim informacijama. Oni traže ranjive tačke, a neopreznost može biti kobna. Čak i obični korisnici mogu postati žrtve krađe identiteta ili gubitka ličnih podataka. Zato je važno da svi budemo pažljivi i preduzmemo osnovne korake zaštite.

02 E-mailovi od poznatih pošiljalaca su uvek bezbedni

Mit o bezbednosti e-mailova od poznatih pošiljalaca je ozbiljna zabluda. Napadači često koriste tehniku lažiranja e-mail adresa kako bi se predstavili kao poznate osobe ili institucije. Klikanje na linkove ili preuzimanje priloga bez provere može dovesti do infekcije računara virusima ili krađe ličnih podataka. Stoga, uvek budite sumnjičavi pre nego što otvorite e-mailove, čak i ako izgledaju poznato.

01 Backup nije potreban, ništa se neće dogoditi

Verovanje da nema potrebe za pravljenjem backup-a je opasna predrasuda. Sajber napadi, kvarovi hardvera ili slučajna brisanja podataka su stvarnost. Bez redovnog pravljenja backup-a, vaši dragoceni fajlovi su podložni trajnom gubitku. Redovno pravite sigurnosne kopije važnih informacija na sigurnom mestu kako biste osigurali da nikada ne izgubite nezamenjive podatke.

Važno je shvatiti da sajber bezbednost nije oblast koja se odnosi samo na IT stručnjake, već je odgovornost svakog pojedinca i organizacije. Mitovi o sajber bezbednosti često stvaraju lažan osećaj sigurnosti ili nepotrebnog straha. Realnost je da se sajber pretnje neprestano razvijaju, zahtevajući stalno usavršavanje i pažnju. Zajedničkim naporima, edukacijom i doslednim pridržavanjem najboljih praksi možemo se efikasno zaštititi od ovih pretnji. Bezbednost je putovanje, a ne cilj, i svaka mera koju preduzmemo doprinosi očuvanju naše digitalne sigurnosti.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)